atv izleradyo dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Haberler

ALİAĞA’DAN ‘BARIŞ PINARI HAREKATI’NA TAM DESTEK

Aliağa’daki iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının önde gelen temsilcileri, yaptıkları ortak açıklamada, Barış Pınarı Harekatı'nı desteklediklerini duyurdu.

Bar_Pnar_Harekatna_Destek_Aklmas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aliağa Ticaret Odası (ALTO), İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi, Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Odası, Aliağa Ziraat Odası, Aliağa Esnaf Kefalet Kooperatifi, Memur-Sen Aliağa Temsilciliği, Eğitim Bir-Sen Aliağa Temsilciliği, Sağlık-Sen Aliağa Temsilciliği ile Büro Memur-Sen Aliağa Temsilciliği’nin başkan ve temsilcileri, düzenledikleri basın toplantısında, Barış Pınarı Harekatı'nı desteklediklerini açıkladı.

ALTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, Meclis Başkanı Adnan Saka, Yönetim Kurulu Başkan Vekilleri Hamdi Erdem ve Uğur Akyıldız, Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Y. Kemal Aygün, Meclis Başkan Vekili Yüksel Tezcan, Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Berk, Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Yiyitalp, İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şube Müdürü Orçun Tuncer, Müdür Yardımcısı Mahmut Çanka, Aliağa Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkan Yardımcısı Erdoğan Akay, Aliağa Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Gökhan Edremit, Memur-Sen Aliağa Temsilciliği Başkanı Gazali Ateş, Eğitim Bir-Sen Aliağa Temsilcisi Serkan Yılmaz, Sağlık-Sen Aliağa Temsilcisi Hakan Poyraz, Büro Memur-Sen Aliağa Temsilciliği Başkanı Serdar Açıkgöz ile basın mensuplarının katıldığı toplantıda, ortak açıklama metnini ALTO Başkanı Ömer Ertürk okudu.

omer_Erturk

Başkan Ertürk, bu açıklamayı 81 ilde aynı anda tüm odalar ve borsalarla birlikte yaparak Türkiye ve dünya kamuoyuna seslendiklerini söyledi.

Türkiye'nin 9 Ekim 2019’da Suriye sınırı üzerinde "Barış Pınarı" adı verilen sınır ötesi harekatı başlattığını hatırlatan Ertürk, "Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır. Bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir. Bizler devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz" dedi.

‘Ülkemiz son 2 yılda 100'ün üzerinde taciz ve hasmane eyleme maruz kalmıştır’

Ertürk, Türkiye'nin bu harekatla uluslararası kurallardan doğan hakkını kullandığını ifade ederek, Barış Pınarı Harekatı'nın; evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatıldığını söyledi.

Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterildiğini ifade eden Ertürk, şöyle konuştu:

"Dolayısıyla bu harekat, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur. Ülkemiz özellikle Fırat'ın doğusunda sınırın ötesinde konuşlu terör örgütü unsurlarınca son 2 yılda 100'ün üzerinde

taciz ve hasmane eyleme maruz kalmıştır. Bu terör örgütleri, Suriye içinde ve Suriyelilere yönelik de saldırılar düzenlemektedir. Suriye’deki yerel halkın da terör örgütlerinin giderek artan insan hakkı ihlalleri, göçe zorlanma, taciz ve zulmüne karşı şikayetleri ve tepkileri sürekli artmaktadır. Herkes artık şunu çok iyi görmelidir ki; masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı'yla başlayıp devam eden tüm bu operasyonlarıyla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermektedir."

‘Suriyelilerin geri dönüşlerinin önünü açacak’

ALTO Başkanı Ertürk, harekatta sivillerin ve masumların korunmasına azami dikkat gösterildiğini belirterek, Türk ordusunun, bu özverili tutumunu hem Fırat Kalkanı hem de Zeytin Dalı harekatlarında gösterdiğini hatırlattı.

Önceden terörün hakim olduğu bölgede hayatın normale döndüğünü ifade eden Ertürk, bölgeye barış ve huzurun geldiğini söyledi. Türkiye'nin, yurtlarını terk etmek zorunda kalmış Suriyelilerin geri dönüşüne de zemin hazırladığını aktaran Ertürk, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin elinden gelen tüm imkanlarını bu bölgeler için nasıl seferber ettiğini de tüm dünya kamuoyu gördü. Çünkü biz inanıyoruz ki, gönül dünyasını ve insanları imar edemeyenler, yeryüzünü imar edemezler. Bizler Türkiye olarak yıkmaktan, yakmaktan yana hiç olmadık, olmayacağız. Bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir. Türkiye'nin terörle mücadeleye dönük çabaları, etnik ve dini temizlik de dahil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğindeki PKK/PYD/YPG ve DEAŞ eylemleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyelilerin geri dönüşlerinin önünü açacak, Suriye'nin toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasına da katkıda bulunacaktır. Bu nedenle Türkiye'nin başlattığı her harekat, Suriyeli göçmenler, mazlum ve mağdur durumdaki yerel halk tarafından desteklenmektedir. Tüm bu gerçekler ışığında, uluslararası camiayı, teröre karşı ortak duruş sergileme ve evrensel insan haklarını bu bölgede hakim kılma yönünde niyetlerini açık bir şekilde göstererek ülkemize destek vermeye davet ediyoruz."

‘Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez’

Başkan Ertürk, Türkiye ve Türkiye ekonomisine yöneltilen tehditlere Türk milletinin, iş dünyası ve sivil toplumuyla birlik içinde durarak en güzel cevabı vereceğini söyledi.

Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdinin, Türkiye’nin geleceği için daha çok çalışacağını ve daha çok üreteceğini ifade eden Ertürk, "Gün sessiz kalma değil, milli birlik ruhuyla bir ve beraber olarak ses verme günüdür" dedi.

Bütün vatandaşları, özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve provokasyonlara karşı dikkatli olmaya davet eden Ertürk, "Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Aynı medeniyetin, aynı kültürün, aynı inancın mensupları olan bizler arasındaki kardeşlik ve komşuluk hukukunu kimse yok edemez. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez" değerlendirmesinde bulundu.

Ertürk, ortak açıklamayı şöyle tamamladı:

"Türkiye'nin iş dünyasındaki bütün paydaşları olarak, işvereni, çalışanı, esnafı olarak, dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, mekanları cennet olsun. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz. Cenabıhak Mehmetçiğimizi korusun, ordumuzu muzaffer kılsın. Yar ve yardımcımız olsun."

ALTO BASIN BÜLTENİ

Aliağalı öğrenciler geleceği kodluyor

Aliağa ilçesinde, Kodlama Haftası dolayısıyla etkinlik yapıldı.

Habaş Hamdi Başaran Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesinde, Kodlama Haftası nedeniyle bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte, kodlamanın önemi hakkında bilgilerde aktarıldı. Okulda, “Elektronik Teknoloji ve Endüstriyel Otomasyon Teknoloji” alanlarında 11 sınıf ve 12 sınıf öğrencilerin “Mikrodenetleyiciler” dersinde Ardunio uygulamalarını gösterdiği sergide ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.

Okul Müdürü Bilgehan Kurtcebe , sergi hakkında, “Bu sergimizde öğrencilerimizin kendilerinin tasarladıkları projeleri sergiliyoruz. Bu sergi ile amacımız; Kodlama Haftası dolayısıyla Aliağa ilçesindeki tüm öğrencilerimize Ardunio kodlama hakkında bilgilendirmek ve öğrencilerimizi gelişen çağımızın sektörü yazılım ve kodlama alanında ilgisini çekebilmektir” dedi.

261910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etkinliğe katılan Aliağa İlçe Mili Eğitim Müdürü Erdal Bayhan da, şöyle konuştu:

“Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda; mesleki ve teknik eğitim programlarının çağın ve sektörün ihtiyaçlarını uygun hale getirmek için, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak tüm okullarımızda; İnovatif Değişim Programları üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Bu doğrultuda, Habaş Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nde nanateknoloji ve inovasyon eğitimleri gerçekleştirilmektedir” şeklinde konuştu.

www.aliagamedya.com

Yaşını dolduran servisler için süre uzatıldı

12 YAŞINI DOLDURAN SERVİSLER 2021’E KADAR HİZMET VEREBİLECEK!

yasini-dolduran-servisler-icin-sure-uzatildi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Servis araçları ile ilgili önemli bir gelişmeyi bildiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İçinde bulunduğumuz ve önümüzdeki yıl muayeneden geçmiş olma şartıyla, 12 yaşını doldurmuş olan servis araçları 1 Temmuz 2021’e kadar okul servisi hizmeti verebilecek. Sürenin 2 yıl uzatılması olumlu fakat bakımları yapılmış, kilometresi düşük, muayeneden başarı ile geçmiş servis araçlarının sırf yaşı nedeniyle değiştirilme zorunluluğu da gözden geçirilmeli. Böyle araçlar değiştirildiğinde hem esnafımıza mali yük hem de ekonomimize zarar veren bir durum gerçekleşiyor” dedi.

-“2007-2008 MODEL SERVİS ARAÇLARI 2021’E KADAR KULLANILABİLECEK”

12 yaşını dolduran servis araçlarıyla olumlu bir gelişme olduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile içinde olduğumuz bu yıl ve önümüzdeki yıl itibariyle muayeneden geçmiş olmak kaydıyla, 12 yaşını doldurmuş ve dolduracak olan, yani 2007 ve 2008 model okul servis araçları, 1 Temmuz 2021’e kadar okul servisi olarak hizmet verebilecek. Bu olumlu bir gelişme. Çünkü ekonomik daralmanın yaşandığı dönemlerden geçerken okul servisçiliği yapan esnafımız araç yenileme yükünün altına giremiyordu. 2 yıl da olsa süre uzatımı esnafımızı bir nebze rahatlattı. Fakat bakımı yapılan, kilometresi bile düşük olan araçların yalnızca yaşı nedeniyle değiştirilmesi zorunluluğu da gözden geçirilmeli. k” diye konuştu.

-“ESKİ ARAÇ DEĞİL, BAKIMSIZ ARAÇ TEHLİKELİ”

Araçların düzenli bakımının her şeyden önemli olduğunu belirten Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın ise yaptığı açıklamada, “Araçın eskisinden değil, bakımsız olarak trafiğe çıkanından korkulmalı. Eğer bugün servis araçları TÜVTÜRK gibi önemli bir kurum tarafından yapılan muayenden olumlu not alarak geçmesi önemlidir. Araçın muayenesinden sorun yok ise yaşın önemi o kadar önemi yok. Çünkü bir araçın kullanma süresi 20 yılla sınırlı iken 12 yaşında bu araçların ekonomik ömürlerini doldurmadan hurdaya ayırmak hem araç sahiplerinin ekonomisine hem de ülke ekonomisine büyük kayıptır. Yaşı geçmiş araç yoktur, bakımsız araç vardır” şeklinde konuştu.

www.aliagamedya.com

Trafik terörüne sayısal takograflı önlem

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni yönetmeliğe göre 31 Aralık 2019’dan itibaren otobüs ve kamyonlardaki sayısal takograflardan veri indirme ve bu verilerin bakanlığa gönderimi zorunlu olacak. Sürücü verilerinin analiz edileceği bu sistemle kazaların önüne geçilecek.

1-ocak-tan-sonra-yollar-daha-guvenli-olacak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Karayolu Yönetmeliği’ne göre 31.12.2019 tarihinden itibaren ticari araçlarda sayısal takograf veri analizi başlıyor. Araçların tüm sürüş bilgileri özellikle kaç saat kullanıldığı ve ne kadar hız aşımı yaptığı sayısal takograflar tarafından kayıt altına alınacak. Otobüs ve kamyonlarda kullanılması zorunlu olan sayısal takograflar, bu araçların kara kutusu niteliğinde.

Sürüş saatleri ve hız aşımları analiz edilecek

Sayısal takograf verileri, 1 Ocak 2020’den itibaren araç sahipleri tarafından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na gönderilecek. Bu verilerin ilgili elektronik sistemleri tarafından sürüş saatleri ve hız aşımları analiz edilecek. Aynı zamanda projenin devreye alınmasıyla sürüş saatleri esnetilmeyecek ve şoförler hız limitlerine uymak zorunda kalacak.

Trafik kazalarının önüne geçilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından kurulan bu sistemle trafik kazalarının ve maddi hasarların önüne geçilecek. Ayrıca yolcuların ve sürücülerin trafikte kendilerini güvende hissetmeleri sağlanacak.

271 bin 993 kaza meydana geldi

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın yayınladığı istatistiklere göre, 2019 yılının ilk 8 ayında toplam 271 bin 993 kaza meydana geldi. 1.363 kaza “ölümlü kaza” olarak kayıtlara geçti, bu kazalarda 1.644 kişi hayatını kaybetti.

27587 sayılı Resmî Gazete’de yayımlandı

Ölüm ya da yaralanma ile sonuçlanan 133 bin 31 kazanın 117 bin 727’sinin sürücü hatalarından kaynaklandığına dikkat çeken TachoMobile Genel Müdürü Burak Çiga, şu açıklamada bulundu: “27587 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Takograf Cihazları Yönetmeliği kapsamında, otobüs ve kamyonlarda sayısal takograf kullanımı zorunlu hale geldi. Takograf cihazı, aracın kat ettiği mesafeyi, hızını, sürüş zamanını, çalışma aralıklarını ve günlük dinlenme sürelerini kayıt altına alıyor. Veri indirme ve Analiz sistemi ile birlikte yeni bir otokontrol sistemi hayata geçecek. Bu sayede yollardaki trafik terörünün biteceğini öngörüyoruz.”

www.aliagamedya.com

“ALİAĞA’YI BBG EVİNE BENZETTİNİZ”

OnAYmtvWZpvJfoVnkkQFuPTcdBAHSJnKkGzGhIBDqOzlCiulsUiRPoedJcPzQsPo_thumb

CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit, partililerin sosyal medya üzerinden yaptığı tartışmalara tepki gösterdi. CHP'nin sosyal medyaya malzeme edildiğini söyleyen Cirit, “BBG evine benzettiniz Aliağa’yı koca koca adamlar.” ifadelerini kullandı.

Şahsi sosyal medya hesabında “Susun Artık” başlığıyla bir açıklama paylaşan CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit, partililerin sosyal medya üzerinden yaptığı tartışmalara sitem etti. Evinde oturan, gönlünde CHP olan Aliağalıların bu kavgalar nedeniyle her seçimde hayal kırıklığı yaşadığını vurgulayan Cirit yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi; “Susun artık. Dilinden CHP'yi düşürmeyen bütün herkese sözüm. O oraya gitti, bu burada şununla konuştu, filan şurada görüldü... Yeter. BBG evine benzettiniz Aliağa’yı koca koca adamlar.

CHP'nin iktidara en yakın olduğu bu dönemde herkes, ‘Birlik olalım ama benim olduğum yerde’ diyor ve bütün bu tartışmaları sosyal medyadan yapıyor. Konuşmak, anlaşmak, dertleşmek, günah çıkarmak veya affetmek hasletleri yerine sadece Facebook'a güvenip konuşuyorsunuz. Bu yazımı da bu nedenle bu ortamda paylaşmak zorunda kaldım.

Olmaz denileni yapan, Saadet Partisi ve İYİ Parti ile el sıkışıp ortaklık yapan bir genel başkan bile örnek olmuyor mu size? Kaldı ki aynı ideolojiye sahip insanlarız. Devam edin, ayrışın biraz daha, birbirinize iyice düşman olun, bir sonraki dönem bir daha kaldığınız yerden devam edersiniz. Hepi topu kaç kişisiniz. CHP’ye oy veren seçmenlere karşı da mı sorumluluk duymuyorsunuz. Evinde oturan, gönlünde CHP olan Aliağalılar da sizin bu kavgalarınız nedeniyle her seçimde hayal kırıklığı yaşıyor. Varsa birikiminiz, kendinize güveniniz muhatabınızla yüz yüze konuşun. CHP'yi malzeme etmeyin sosyal medyaya.”

www.aliagaekspres.com.tr

Diğer Makaleler...

Sayfa 8 / 193

8

Tıkla Dinle

You must have Flash Player installed in order to see this player.